4 Mart 2007

"ittifak"ın bittiği gün...Beşiktaş: 2 - Galatasaray: 1


istiklalde maç sonrası devriye...

Maçla ilgili geniş bir notlar haberi Hürriyet'te bulunabilir.

NOTLAR
Efendim, öğlenden Beşiktaş'ta olma planım tutmadı. bir gece önce normalin ötesinde içip de sızınca, ve sabah kalktığımda şarıl şarıl yağmur yağdığını görünce yatağıma geri döndüm. ama gözlerimi yeniden açtığımda "tam maç havası" denen bir hava vardı. yine de biraz oyalanmayı başarıp 4 gibi beşiktaşa vardı.


Bilgi'li kartallardan küçük bir grup; erdem, mustafa, esra ve erkan:)

* Baki ve Nobre'de ilk 11'deydi. Valla Baki'ye sözüm yok, hem onu öyle süper kötü oynuyo diye görmüyorum, hem de adamı oynatanda daha çok kabahat görüyorum. Nobre de TS maçında sakatlanmıştı ama bu sefer çabuk atlatmış. ne diyim nobre, biz senin ... yiyelim:p Rico senin de! Bence Delgado'ya da birşeyler oldu. Boğazım ona küfretmekten bu hale geldi. Tabi onun üzerinde de bir Tigana operasyonu var. adamı zorla kanatta oynatıyor, orada daha iyi iş yapacak Ali Tandoğan'ı kenarda tutuyor. Yine de Delgado bu sefer Tigana'yı da bahane olarak göstermez. Sanırım o da Kleberson gibi zihninde bitirmiş beşiktaşta oynamayı. hayırlı olsun o zaman. en azından sahada yer işgal etmesin de takım 10 kişiye düşmesin!

* Tigana daha önce kadro dışı bıraktığı İbrahim Akın'ı 18 kişilik maç kadrosuna aldı.Korkarım, İbrahim Akın kaybedilmiş bir oyuncu. Akın'ın bize herhangi bir faydası olabileceğine inanmıyorum. Çocukta en ufak bir teknik gelişme bile yok. Son dakikalarda kaçırdığı iki pozisyondan sonra gol yeseydik, Akın'ın başına neler gelebilirdi, tahmin bile edilemez...

* Gerets garip bir kadroyla çıktı sahaya, bence yine de maç ortadaydı. olmadı. beşiktaş belki bir miktar daha iyi oynadı ama o kadar. bugün sevindik ama bu kafayla yarın yine üzülürüz. Yine GS'yi yenerek şeytanın bacağını kırdık galiba. uzun zamandır GS ve TS'ye karşı ligde başarılı olamıyoruz. Sıra TS'de, TS'yle Fortis Cup yarı finalinde karşılaşmak gerek!

* GÜVENLİK ÜST DÜZEYDEYDİ ve belki pek kavga çıkmadı ve ama ben stad yönetiminden şikayetçiyim. o kadar polis ve özel güvenliğe rağmen kapalı alt can pazarı idi. neredeyse bir koltuğa iki kişi sığmak zorunda kaldı. ayrıca kafaları iyice "kıyak" olmuş bazıları sürekli yer değiştirdi, bir ara benim arka sıralara geldiler, insanları ittir, kattırdılar, bir polis memurundan duruma müdahale etmelerini istedim, ses bile çıkmadı. sonradan duydum ki bu ortalıkta dolanıp, milletin üstüne atlayan adamlar "karagümrüklüler" içinden. onlara kimse ses çıkaramıyor. aferin sizin güvenliğinize...
* GALATASARAYLI TARAFTARLAR TAKSİM'DEN GELDİ; "İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısında stada toplu hale gelinmemesi konusunda karar alınmasına rağmen, Galatasaraylı taraftarlar, Taksim'de toplanarak birlikte stada yürüdü." Bence bu kurul kararında bir yanlışlık var. güvenlik sorunlarının sağlanamadığı bir ortamda insanlar toplu gelsin. tek gelince dayak yeme ihtimalleri çok yüksek!
* habere göre "Sarı-kırmızılı taraftarların stada girişi sırasında, siyah-beyazlı taraftarlarla aralarında karşılıklı küfürleşmeler oldu. Güvenlik güçleri, Galatasaraylı taraftarlara küfür ve el hareketi yapan, çok sayıda siyah-beyazlı taraftarı gözaltına aldı. Bravo size tv'ye bile yansıyan toplu GS tezahüratlarına birşey yok ama di mi?
* AYHAN VE SABRİ'YE TEPKİ. "Beşiktaşlı taraftarlar, maç öncesi geçen sezon Ali Sami Yen Stadı'ndaki derbi maçta kendilerine parmak hareketi yapan eski futbolcuları Galatasaraylı Ayhan Akman'a büyük tepki gösterdi. Ayhan'ın takımla birlikte ısınmak için sahaya çıkması ile birlikte taraftarlar, sürekli bu futbolcuya küfür etti.Öte yandan sarı-kırmızılı futbolcuların zemini kontrol etmek için sahaya çıkmasının ardından siyah-beyazlı taraftarlar bir süre de Sabri aleyhine tezahürat yaptı."
Evet sanırım seyircisiz bir kaç oynarız artık. Ancak bu oğlanlar için bu kadar tezahürat yapmak da gereksiz oluyor bir noktadan sonra. ciddiye alınmasalardı bu kdar, daha iyi olurdu...

"NÜKLEERSİZ TÜRKİYE" PANKARTI; "Karşılaşma öncesi Beşiktaş'ın önde gelen taraftar grubu Çarşı'nın 25. yılı nedeniyle "Nükleersiz Türkiye-Çarşı-25. Yıl" yazılı pankartı açıldı. Çarşı ve çevreci örgüt Greenpeace Türkiye'nin ortaklaşa düzenlediği organizasyonda, 4 Greenpeace üyesi halatlarla yeni açık tribünün çatısından pankartı açtı. Greenpeace üyeleri maçın başlamasına rağmen halatlarla pankartın altında asılı dururlarken, siyah-beyazlı taraftarlardan alkış aldı."
E tabi güzel bir eylemdi ama ben bunu da yeni bir medyatikleşme örneği olarak görüyorum. Şahsen nükleer enerjiye karşı olmanın saçmalık olduğunu düşünüyorum. Enerji santralini yapmak için doğa katliamı yapmaya ben de karşı olurum ama bunun ötesinde bir nükleer enerji karşıtlığını saçmalık olarak görüyorum. neyse, beni biliyorsunuz, son zamanlarda gerekli tepkileri göstermedikten sonra sevgili taraftar grubumuzun bu çıkışlarını artık lüks görmeye başladım.

* tribünle ilgili başka sorunlar da var: iyiden iyiye kollektif küfüre kaydı olay. birçok tezahüratta devamlılık sağlanamadı. yukarıdan abiler aşağıdakileri tehdit edip durdular, tezahürata katılmadıkları için ama siz tribün örgütlenmesinde gediklere sebep olduktan sonra ne kadar bağırsanız boşuna. herkes tırmanıp üste çıkıyor, kapalı altın kenarları boşalıyor, oysa tezahüratı sürekli hale getirebilecek insanların kapalı üste sıkışmak yerine tüm kapalıya dağılmaları lazım. ha tabi ki Alen'in üçlemesi maç öncesi izin verilmemesi, tribünün de pek etkili olamaması da bence düşüşün başka bir göstergesi... eylemin yerine lafazanlığın alması..neyse,

Geçen cumartesi önce sevgilimden ayrıldım, sonra meşum TS yenilgisi. Bir haftada çok şey değişti:)

Bu arada FB'lilerin tüm küstahlıklarıyla yardımcı oldukları dolaylı ittifak dün bitmiş oldu. Eski defterler açıldı, Ali Sami Yen'de bize olabildiğince kötü davranan Ultraslan'lara da zamanında 8-0'lık A.Gücü şampiyonluğuyla elimizden alan GS'a ya da hadleri bildirildi...

Hiç yorum yok: