8 Aralık 2012

Cennetspor kaptanı Hakkı YETENBugün üzerinde çok titremediğimiz bazı değerler, büyüklerimizden dinlediğimiz bir dönemin futbol kültürünü özletiyor, darısı şimdiki futbol kültürümüzün başına.

Fenerbahçeliliği belki yeryüzünde en iyi tarif etmiş kişilerden İslam Çupi’nin Hakkı Yeten vefat ettiğinde Hakkı Yeten için Milliyet Gazetesinde yer alan o sözlerini bir tv programında dinledim ve paylaşmak istedim. Şöyle demiş İslam Çupi;  ‘’Hakkı YETEN Beşiktaş’ta varılamamış bir sembol müydü, bir dürüstlük mertlik abidesimiydi, yoksa siyah beyazlı tarihin önemli bir bölümünü kramponları ile yazmış bir futbolcu muydu? Galiba hepsi...

Bir futbolcudan çok bir Beşiktaş’tı Hakkı Yeten. Beşiktaşlı ve diğer kulüp taraftarı Beşiktaş başkanını tanımaz, Hakkı Yeten’i tanırdı. Beşiktaş’ın umumi kaptanı kim Beşiktaş’ın as başkanının veya veznedarının ismi ne, Beşiktaş’ı hangi antrenör çalıştırıyor  diye merak uyandırdığında millet bu bilinmezlerin üstüne bir sünger çeker, patronun ismini bir hamlede söylerdi: Hakkı Yeten

Anlatılmaz karizmatik bir kişiliği vardı Hakkı Yeten’in. Kendi arakadaşları arasında yaydığı korkulu disiplin, her dakika başı tazelenen bir nöbet almak şöyle dursun, Hakkı Yeten’in rakip futbolcular ve hakemler nezdinde hiçbir futbolcunun bugüne kadar erişemediği anlatılamaz bir saygınlığı vardı.

Tartışmalı gollerde hakemlerin fikrine müracaat ettikleri tek jüri idi Hakkı Yeten. Rakip oyuncuklar, şayet Beşiktaş futbol takımında bir usulsüzlük görmüşse, şikayet mercii yine Hakkı Yeten’di.

Şeref Stadı’nın kale direkleri değişecekse, kararı Hakkı Yeten verirdi. Duşların yanıp, yanmayacağına, idmanlara masörün gelip, gelmeyeceğine, hangi fuybolcuya kaç para verileceğine, prim bareminin ne olacağına kimse karar vermez son söz her zaman Hakkı Yeten’in ağzından çıkardı.

1932 yılında Halıcıoğlu Askeri okul öğrenciliğinden soyunup, Siyah-Beyazlı formayı giydiğiniden ölümüne kadar  yani 57 yıl, yaşayan en büyük Beşiktaşlı’dır Hakkı Yeten.

Formaların evde öküzbaşı çivitine batırıldığı, maçlara yayan gidildiği, futbolun bir amatör aşkla oynandığı, kulüp reklerinin mukaddes bir emanet gibi saklandığı bir dönemin ilahıdır Hakkı Yeten.

Fenerbahçe ve Galatasaray kulübleri, o zamana göre kendisine servetler sunmasına rağmen Hakkı Yeten bırakın Beşiktaş formasını değiştirmeyi oturduğu Beşiktaş semtini bile değiştirmemiştir.

79 uzun yıl, şerefle yaşamış lekesiz bir hayatı Hakkı Yeten’ce bitirmenin adıdır, belki bu son ölüm...

Nur içinde yat koca Kaptanım...’’ İslam Cupi’nin bu sözleriyle anlaşılıyor ki Hakkı Yeten Beşiktaşımızın kanını tarif eden bir büyüğümüzdür ve Eğer artık Beşiktaşımızda bir geleneklere dönüşten bahseder olacaksak bu ilk önce Beşiktaşımız sahaya hep bir Hakkı Yeten olarak çıkmasıyla olacaktır. Bugün bir Hakkı Yeten yetiştirceksek Beşiktaşımızın ve Türk futbolunun önü açılacaktır. Unutmayalım ki bizim La Masia’mız Hakkı Yeten’dir. Eğer bizi duyuyorsan nur içinde yat Cennetspor’un büyük kaptanı.

6 Aralık 2012

Özümüzden Aldığımız Güçle, Geleceğe Yürüyoruz


Beşiktaş JK, Kurumsal Değerleri ile Futbolda Yeniden Yapılanma stratejisini açıkladı.

Beşiktaş JK’nın “Kurumsal Değerleri”ni yazılı kültüre dönüştürme hedefiyle yürütülen çalışmalar sonucunda, Beşiktaş camiasının benimsediği, kaynağını kulübün köklü kurumsal kültüründen alan 5 temel değer, yazılı olarak tanımlandı: " Şerefimizle Oynarız, Hakkımızla Kazanırız, Halkın Takımıyız, Özümüzden Güç Alırız, Tutkuyla Bağlıyız.”

Beşiktaş JK’nin, kurumsal ve sportif alanda yeniden yapılanma çalışmalarının önemli adımını oluşturan “BJK Futbolda Yeniden Yapılanma Projesi”, yazılı hale getirilen “Kurumsal Değerler” ışığında hazırlandı. BJK Futbolda Yeniden Yapılanma Projesi; transfer sisteminden, idari yapılanmaya, sporcu gelişiminden sportif yönetim yapılanmasına, pek çok alanda revizyon ve yeniliği içeriyor.


Dünya örnekleri ile kulübün kurumsal tecrübesini harmanlanarak 6 ayda tamamlanan “BJK Futbolda Yeniden Yapılanma Projesi”, futbol yönetimi anlayışında kulübün “özdeğerleri ile profesyonel futbol yönetim anlayışını birleştiren” yeni bir stratejiye dayanıyor.


Beşiktaş JK’nın Futbolda Yeniden Yapılanma Stratejisi, “Özümüzden Güç Alarak, Geleceği Yürüyoruz” anlayışıyla tanımlanıyor.Beşiktaş JK’nin yeniden yapılanma çalışmaları, BJK Genel Sekreteri Mesut Urgancılar, BJK Futbol Komitesi Başkanı Tamer Kıran ve BJK Yeniden Yapılanma Komitesi Başkanı Adnan Dalgakıran’ın ev sahipliğinde Ataköy Sheraton Hotel’de düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.


BJK Yeniden Yapılanma Komitesi Başkanı Adnan Dalgakıran, Beşiktaş JK’nin 2012- 2023 yıllarını kapsayan yaklaşık 10 yıllık bir strateji ortaya koyduğunu belirterek, bu stratejinin Kurumsallaşma, Mali Yapı, Kurumsal İletişim, Pazarlama ve Sporcu Yönetimi’ni içeren 5 ana bölümden oluştuğunu belirtti.


Amatör Şubeler, Basketbol ve Futbolu içeren Sporcu Yönetimi stratejileri içinde Futbol’un, çalışmanın en önemli adımı oluşturduğunu vurgulayan Dalgakıran, yeniden yapılanma çalışmaları konusunda şunları söyledi:


“ Bu çalışmanın ekseninde, başta Sayın Başkanımız Fikret Orman olmak üzere, BJK Yönetim Kurulu, Teknik heyetimiz ve profesyonellerimizin, aynı ortak ruh ve amaç etrafında toplanarak, Türk futbolunun geleceğini şekillendiren bir vizyon ortaya koyma çabası yatmaktadır. Hedefimiz; açık, şeffaf denetlenebilir, hesap verebilir bir yönetim anlaşıyla, sürekliliği olan bir başarı trendi yakalamak, tüm paydaşlarımızın gurur duyduğu Avrupa’nın önde gelen kulüplerinden biri olmaktır.”


Kurumsal Değerler Çalışması hakkında bilgi veren Genel Sekreter Mesut Urgancılar, Beşiktaş camiasının yüzyıl içinde, dilden dile, gönülden gönüle aktarılan sözlü kültrü unsurlarının, bundan böyle birer yazılı kültür unsuru olarak gelecek kuşaklara aktarılacağını söyledi.


Urgancılar şöyle devam etti: “ Tanımladığımız değerler aslında yıllardır yaşadığımız, gündelik hayatımızınn parçası olan Beşiktaşımızın, ruhunda ve duruşunda iz bırakmış temel unsurlardır. Camiamızın tüm paydaşları nezdinde yaptığımız Kamuoyu Araştırması’nın çıktılarıyla da doğrulanan bu değerlerimiz, bu çalışmayla belgelenmiş oldu. Artık yöneticilerimiz, oyuncularımız ve çalışanlarımız, bu değerler çatısı altında hareket edecektir.”


BJK Futbol Komitesi Başkanı Tamer Kıran futbolda yeniden yapılanma çalışmalarında en önemli yeniliğin, kulübün futbolda “Teknik Kalbi” olarak tanımladıkları, Futbol Komitesi’ndeki yeni idari yapılanma olduğunu, bu yapılanmaya göre Futbol Komitesi’nin yapısının değiştirilerek A takım Teknik Direktörü, İzleme ve Özkaynak yöneticileri ve İdari Direktör’ün de artık komite üyesi olacağını söyledi.


“Futbol Komitesi’nin temel görevi, dönem ve kişiden bağımsız olarak uzun vadeli sportif vizyon oluşturmak, planlamak ve icrayı sürekli olarak kontrol etmektir ” diyen Kıran, oluşturulacak Teknik Danışmanlar Komitesi’nin de kulübün futbol vizyonunu geliştirmede önemli rol üstleneceğini belirtti.


Sezon Planlaması sistemi ile uzun vadeli profesyonel futbol yönetim stratejilerini hayata geçireceklerini anlatan Tamer Kıran, izlemeye dayalı scouting sisteminin uygulanarak video izlemeleri ile transfere son verilen, Yönetim Kurulu üyelerinin transfer yapmadığı, özkaynak düzeninin öneminin arttığı yeni bir dönemin başladığını vurguladı.


Kıran, çalışmalarına başlayan İzleme Birimi’nin 2 ay içinde 98 maçta 70 futbolcuyu takip ettiğini belirterek, özkaynak değerlendirmeleriyle koordineli ilerleyecek bu çalışmaların neticesinde hedeflerinin; uzun dönemli stratejiye uygun, nitelikli oyuncuları uygun maliyetle transfer etmek ve özkaynak düzeninden üç yılda 2 oyuncuyu A Takım’a kazandırmak olduğunu söyledi.


Beşiktaş JK’nin özellikle özkaynak düzeninin başarısının “yönetim iradesine” bağlı olduğunu ve projeninin bu yönde “açık bir beyan” olduğunu söyleyen BJK Futbol Komitesi Başkanı Tamer Kıran,“ Sözlerin altı alınteriyle dolar. Camiamız emin olsun ki, sözlerimizin altını doldurmak için, omuz omuza ter döküyoruz.” diye konuştu.


SATIRBAŞLARI İLE FUTBOLDA YENİDEN YAPILANMA

Türkiye ve dünyada örnek alınan futbol takımı olmak vizyonu, tüm turnuvalarda final oynamak, 5 yılda Avrupa’nın en iyi 16 takımı arasında olmak hedefleriyle, sürdürülebilir ve sürekli yükselen sportif başarı için;

“Şerefimizle Oynarız, Hakkımızla Kazanırız, Halkın Takımıyız, Özümüzden Güç Alırız, Tutkuyla Bağlıyız.” ifadeleriyle tanımlanan Beşiktaş JK’nin Kurumsal Değerleri, her alanda temel hareket noktası olacak.

Yöneticiler, sporcular, çalışanlar ve taraftarların, bu değerlere göre yönetmesi, yarışması, çalışması veve desteklemesi beklenecek.

Bir Beşiktaş JK Futbolcusu, oynadığı pozisyondan bağımsız, önce bu değerleri benimseyecek ve belirlenmiş temel niteliklerini geliştirecek.

Sportif başarı dışında, futbolculardan tavır ve tutum beklentiler açısından FİFA Kriterlerini kapsayan BJK’ye özgü tanımlanmış çerçevede hareket edecek.

Futbolda Yeniden Yapılanma Organizasyon Yapısı’nda;

Futbol Komitesi, futbolda BJK’nin “Teknik Kalbi” olacak.

Futbol Komitesi çalşmalarında Sezon Planlaması Sistemi uygulanacak, tüm birimler koordineli çalışacak, teknik yöneticiler de Futbol Komitesi üyesi olacaklar.

Beşiktaş JK Futbolda Yeniden Yapılanma Projesi’nde tüm sistem A Takımı’nın uzun vadeli hedeflerine ulaşması için çalışacak.

Yönetim Kurulu üyeleri transfer yapmayacak.

Beşiktaş JK Futbol A Takımı’nın uzun vadeli hedeflerine ulaşmasında Özkaynak ve İzleme Sistemleri ve Yönetimi esas alınacak.

Özdeğerler ile harmanlanan Profesyonel Futbol Yönetimi’ndeki aksiyonlarda;

Özkaynak düzeninde;

BJK Yönetimi, sistemin korunmasına dönük iradesini açıkça beyan ettiği Özkaynak Düzeni’nin başarısı için çalışacak.

Özkaynak Düzeni içinde 3 yılda 2 oyuncunun A Takım’a kazandırılması hedeflenecek.
Tüm Özkaynak takımları nitelikli tesislere kavuşturulacak.

Özkaynaklar için özel bütçe yaratılacak, bütçe içinde nitelikli genç oyuncu alımı için özel kaynak ayrılacak

Pilot takım bulunarak bu takım kulüp bünyesine kazandırılacak ve tüm oyuncuların gerekli maç sayılarına ulaşması sağlanacak.

BJK Futbol Okulları Özkaynak Düzeni’ne entegre edilecek, mevcut Beşiktaş Eğitim Bursu geliştirilecek

Kurumsallaşma kapsamında Özkaynak düzeninin tüm sistem ve uygulamaları yazılı hale getirilerek, en iyi örneklere göre yeni uygulamalar geliştirilecek.

İzleme Çalışmaları’nda;

Uzun dönemli stratejilere göre izleme yapılacak,

Video izlemeyle transfer yapılmayacak.

Tam zamanlı ve yarı zamanlı scoutların yanısıra gönüllü scoutlardan yararlanılacak

İdari Yönetim’de; genel yapının işleyişindaki tüm operasyonlardan sorumlu olacak.

“Özümüzden Güç Alırız” değer ve prensibi doğrultusunda oluşturulacak Teknik Danışmanlar Komitesi, kulübün vizyonunu geliştirmede, ortak akıl ve iletişim zemini yaratacak.

kaynak:  Beşiktaş JK resmi sitesi

"Beşiktaş'a Alman modeli


Beşiktaş'a Alman modeli 

Beşiktaş'a Alman modeli - SPORBeşiktaş, yeni stadı Almanya’daki örneklerden birine göre yapacak.

4 Aralık 2012

"Beşiktaş proves beyond doubt it can win without Fernandes


Beşiktaş proves beyond doubt it can win without Fernandes
Beşiktaş, more popularly known as the Black Eagles, came from behind to beat Hector Cuper's Orduspor 2-1 away in week 14 of the Spor Toto Super League on

Güzel Günler Yakın...

                                          Güzel Günler Yakın...
Bu yazıyı şuursuz popülist politikalar ile kulübü uçuruma sürüklemiş bir beladan kurtulmuşluğun verdiği hayat mutluluğu ile yazıyorum. Kulüp ve taraftar arasındaki duygusal bağları tamamen zedeleyen bu fetret döneminde Demirören ve arkadaşlarının fütursuzca harcamaları kulübü uçuruma sürüklemiş finansal anlamda resmen çöküşe kadar gelmişti. Bu zor dönemden sonra Fikret Orman ve arkadaşları ateşten gömleği giyme cesaretini göstermiştir. Yeni yönetim fazlaca tahrip edilen Beşiktaşlılık duygularını yeniden canlandırma söylemiyle yola çıktı ve yüzbinlerce Beşiktaşlı yeniden o güzel günlere dönüşün heyecanını yüreğimizde hissetmeye başladık. Bu bataktan da yine semt ruhunu taşıyan vefakar politikasıyla doğruldu, takımın yıldızı olarak nitelendirilen ve kendisine gösterilen sevginin hakettiği karşılığı sahada vermemiş Quaresma’yı sildi, FEDA ismiyle başlattığı kampanya ile taraftarın desteğini arkasına alarak başlattığı kalkınma politikasıyla Samet Aybaba yönetiminde bu sıkıntılı dönemde kendilerine yakışır bir geri dönüşle bence kulübün üzerindeki ölü toprağa son noktayı da koymuşlardır. Özellikle Orduspor karşısında ilk yarıda sergilenen kötü performansa rağmen, takımın içindeki kazanma arzusu ve takımdaşlık duygusu kartalın ligin ilk yarısı sonunda zirveye konacağının işaretlerini bizlere hissettirdi. Yukarıda belirttiğim argümanlar ve örnekler çoğaltılabilir hatta eleştiride getirilebilir fakat şu çok açık ki artık hepimizin hayalini kurduğu en başta ilkesi, gelenekleri ve ruhu olan bir semt takımı canlanıyor. Güzel günler yakın…

3 Aralık 2012

Çarşı'ya TFF'den ceza, başka yerden ödül...


TFF ceza verdi, onlar ödül!

TFF ceza verdi, onlar ödül!2012 Empati Ödülü'nün, Van Üşüyor sloganıyla depremzedelere destek veren Çarşı Taraftar Grubu'na verilmesi kararlaştırıldı.

"Orduspor 1-2 Besiktas: Ozyakup & the Unstoppables

Orduspor 1-2 Besiktas: Ozyakup & the Unstoppables
turkish-football.com
Beşiktaş stormed into second place, just one point behind league leaders Galatasaray following an 1-2 win over Orduspor. Orduspor took the lead in the 24th minute however, Ibrahim Toraman equalised ten minutes later scoring from a goal mouth scramble.

Beşiktaş, THY Euroleague'deki 8. maçında Barcelona'ya 78-48 kaybetti.


Kartal direnemedi

Kartal direnemediBeşiktaş, THY Euroleague'deki 8. maçında Barcelona'ya 78-48 kaybetti.

"Beşiktaş'ta 'Oğuzhan'lığı

Beşiktaş'ta 'Oğuzhan'lığı
Radikal
Beşiktaş, Fernandes'in olmadığı ilk maçta genç yıldızı Oğuzhan'ın liderliğinde Ordu'yu deplasmanda devirdi ve lider Galatasaray ile olan pun farkını 1'e indirdi. Beşiktaş'ta 'Oğuzhan'lığı. Arşive Ekle · Arşive Ekle Arkadaşına Gönder Arşive Ekle Yazdır Arşive

Orduspor'u 2-1 mağlup eden Beşiktaş, puanını 25'e yükseltti


Kartal'ın menemen keyfi

Kartal'ın menemen keyfiSpor Toto Süper Lig'in 14. haftasında dün akşam Orduspor'u 2-1 mağlup eden Beşiktaş, puanını 25'e yükseltti.